Energetyczny przegląd prasy 26.10-1.11.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 26 października – 1 listopada 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: kończą się pieniądze w programie „Mój Prąd”, Sejm przyjął nowelizację ustawy o termomodernizacji, KE nie będzie przeszkadzać w budowie elektrowni jądrowych w państwach UE, czyli m. in. w Polsce i Czechach, aukcje OZE 2020 startują 3 listopada, kary dla producentów kotłów, które nie spełniają wymogów oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • Kończą się pieniądze w programie „Mój Prąd”. W ramach tego najpopularniejszego rządowego programu wypłacono już ponad 86,5 tys. dofinansowań. Budżet programu „Mój Prąd” to 1 mld złotych. Liczba wniosków rośnie wykładniczo. Jest wielce prawdopodobne, że środki finansowe w programie „Mój Prąd” skończą się jeszcze przed 18 grudnia 2020 r. czyli przed terminem ich złożenia. (Czytaj więcej)
 • Korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne wynikające z zakupu czy użytkowania pojazdów elektrycznych mają być tematem ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, na które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował w sumie 5 mln zł. Konkurs, w którym dotacje dostaną najciekawsze pomysły na promocję elektromobilności w mediach, rozpocznie się 25 listopada 2020 r. (Czytaj więcej)
 • Program LIFE: Dwa polskie projekty z rekordowym wsparciem. Województwo Małopolskie na przeciwdziałanie zmianom klimatu, a PGW Wody Polskie na poprawę jakości wody w Pilicy otrzymają w sumie 92 mln zł z unijnego Programu LIFE i 50 mln zł z NFOŚiGW. (Czytaj więcej)
 • Nowy kanał dystrybucji wniosków w Czystym Powietrzu. NFOŚiGW zapowiada usprawnienie procedowania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W tym celu zostanie wykorzystany generatora wniosków o dofinansowanie (GWD), w którym pojawi się funkcjonalności mająca umożliwiać partnerom programu udostępnianie elektronicznej wersji wniosku. (Czytaj więcej)
 • Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem, Bartłomiej Orzeł, poinformował, że wśród zmian w programie Czyste Powietrze, nad którymi toczą się dyskusje, jest wprowadzenie „prefinasnowania” dla osób o najniższych dochodach, dzięki czemu ich udział w rządowym programie walki ze smogiem będzie większy. (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Sejm przyjął nowelizację ustawy o termomodernizacji. (Czytaj więcej)
 • Elektrownie opalane gazem ziemnym nie będą klasyfikowane jako zrównoważona inwestycja w Europie, chyba że spełnią limit emisji, którego obecnie żadna z nich nie spełnia. Takie zapisy znalazły się w projekcie przepisów dot. zrównoważonych inwestycji Unii Europejskiej, czyli tak zwanej taksonomii, do których dotarł Reuters. Polska chce wykorzystać inwestycje gazowe do transformacji energetycznej. (Czytaj więcej)
 • Urząd Komunikacji Elektronicznej wstrzyma się z egzekwowaniem przepisów tzw. rozporządzeń w sprawie etykietowania energetycznego do 1 marca 2021 r. Ma to pozwolić przedsiębiorcom działać na rynku europejskim w warunkach uczciwej konkurencji. Pierwotnie nowe etykiety energetyczne miały pojawić się na urządzenia RTV i AGD wprowadzanych do sprzedaży już od 1 listopada br. (Czytaj więcej)
 • Komisja Europejska ogłosiła Falę Renowacji – strategię, która ma znacznie poprawić efektywność energetyczną budynków. Termomodernizacja, zeroemisyjne źródła ciepła, technologie “smart home” – to może dać w Polsce bezpośrednio 100 tys. miejsc pracy. Bruksela planuje też stopniowe zaostrzanie regulacji, by nawet stare domy spełniały minimalne standardy efektywności energetycznej. (Czytaj więcej)
 • Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, minister klimatu i środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku biogazu i biometanu w Polsce. (Czytaj więcej)
 • Nowa unijna dyrektywa o efektywności energetycznej EU/2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zobowiązała państwa UE do wdrożenia nowych zasad m.in. w zakresie informowania odbiorców o zużyciu energii. Termin implementacji nowych przepisów minął 25 października 2020 roku. (Czytaj więcej)
 • Komisja Europejska ogłosiła w czwartek 29 października konsultacje w sprawie nadchodzących zmian w przepisach na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Dane z ostatnich lat pokazują wyraźny spadek kosztów domowych instalacji fotowoltaicznych na trzech największych rynkach energetyki prosumenckiej. Ile kosztują na tych rynkach domowe instalacje fotowoltaiczne i jak ich ceny wypadają w porównaniu do cen domowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce? (Czytaj więcej)
 • W Grecji powstanie największa europejska elektrownia PV na modułach dwustronnych. (Czytaj więcej)
 • Największa umowa on-site PPA na polskim rynku PV. (Czytaj więcej)
 • We Francji pracę rozpoczęła fabryka, w której będą wytwarzane solarne dachy. Francuski rząd zapewnił, że w aukcjach dla fotowoltaiki wprowadzi dodatkowy bonus, który ma promować inwestycje bazujące na tej technologii. (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • Japonia chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku. Kraj jest piątym największym emitentem dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)
 • Ford i General Motors wiedzieli o ich wpływie na zmiany klimatu już 50 lat temu. Naukowcy pracujący dla dwóch największych amerykańskich producentów samochodów wiedzieli już w latach sześćdziesiątych, że emisje spalin powodują zmiany klimatu. Firmy nic z tym nie zrobiły – wynika z pięciomiesięcznego śledztwa portalu E&E News. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • Polska zaczyna odchodzić od węgla. Wydobycie surowca spada, uprawnienia do emisji CO2 są coraz droższe. Po 2025 roku, kiedy skończy się wsparcie publiczne dla przestarzałych bloków węglowych, spółki energetyczne będą chciały je wyłączyć. W ciągu dekady z krajowego systemu elektroenergetycznego może wypaść co najmniej 10 GW mocy. Jak wypełnić tę lukę? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszym raporcie pt. Jak wypełnić lukę węglową? 43% OZE w 2030 roku, który Forum Energii przygotowało we współpracy z Instytutem Energetyki z Gdańska. (Czytaj więcej)
 • Obliczyli żywotność kopalń. Wiele może fedrować dłużej niż do 2049 roku. W górnictwie węgla średnia żywotność kopalń zlokalizowanych w województwie śląskim wynosi 72 lata, przy czym rozpiętość między zakładami jest znaczna – wskazano w raporcie Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) pt. “Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji”. (Czytaj więcej)
 • Departament Energii USA informuje o poparciu czterech projektów badawczych mających na celu stworzenie elektrowni i fabryk wodoru wykorzystujących między innymi węgiel przy zerowej emisji dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • Norweskiemu wydobyciu ropy grozi załamanie. Norweski regulator prognozuje, że firmy naftowe wykonają w tym roku zaledwie 30 odwiertów poszukiwawczych u wybrzeży kraju – to najgorszy wynik od 14 lat. (Czytaj więcej)
 • Cena ropy Brent w kontraktach grudniowych notowanych na londyńskiej giełdzie ICE Futures spadła do najniższych poziomów od początku czerwca. Przecena jest spowodowana informacją o kolejnych zamknięciach gospodarek europejskich m.in we Francji i Niemczech, a także wysokiej podaży ropy na rynkach. (Czytaj więcej)
 • Saudi Aramco wzywa członków porozumienia naftowego do ponownego przemyślenia decyzji o kolejnym poluzowaniu limitów wydobycia ropy naftowej. (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • PGNiG złożył wniosek Gazpromu o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Rosjan na podstawie kontraktu jamalskiego. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Unijny komisarz ds. klimatu Frans Timmermans stwierdził w rozmowie z szefem Międzynarodowej Agencji Energii, że Komisja Europejska nie będzie przeszkadzać w budowie elektrowni jądrowych w państwach UE, czyli m. in. w Polsce i Czechach, które zapowiedziały takie projekty. (Czytaj więcej)
 • GE Hitachi Nuclear Energy poinformowało, że Synthos Green Energy, należący do grupy Synthos Group SA, rozpoczął rozmowy z Państwową Agencją Atomistyki o potencjalnym projekcie małego reaktora modułowego BWRX-300. (Czytaj więcej)
 • Jaki wpływ na środowisko może mieć woda z elektrowni Fukushima? Kwestię tę wyjaśnia Maciej Lipka z Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych. (Czytaj więcej)
 • Stany Zjednoczone i Bułgaria podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy przy rozwoju cywilnej energetyki jądrowej. Polska podpisała podobne porozumienie przed kilkoma tygodniami. (Czytaj więcej)
 • Ogłoszenie przez Japonię celu neutralności klimatycznej do 2050 roku może oznaczać renesans energetyki jądrowej. Po dziesięciu latach od katastrofy w Fukushimie w kraju zamknięta została większość reaktorów. (Czytaj więcej)
 • Litwa wystosowała we notę protestacyjną do MSZ Białorusi ws. rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu na początku listopada. W nocie podkreśla się, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, wylicza bariery, które hamują inwestycje w magazyny energii, a także proponuje rozwiązania, które sprawią, że takie instalacje w naszym kraju zaczną powstawać. (Czytaj więcej)
 • Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) analizuje zagrożenia wobec NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • Pierwsze firmy znalazły się już za burtą najstarszego systemu promowania produkcji prądu z OZE w Polsce, tzw. systemu certyfikatowego. Kończy się przysługujący 15-letni okres wsparcia. Część może nie przetrwać na zasadach rynkowych. Wśród zagrożonych mocy są małe elektrownie wodne, biogazownie i instalacje biomasowe. Czy postulat przedłużenia wsparcia jest racjonalny? (Czytaj więcej)
 • Aukcje OZE 2020 startują 3 listopada i potrwają do 3 grudnia. Znany jest także regulamin aukcji – zatwierdził go minister klimatu Michał Kurtyka. (Czytaj więcej)
 • Kary dla producentów kotłów, które nie spełniają wymogów. UOKiK i Inspekcja Handlowa wyeliminowali aż 6,4 tys. ofert internetowych dotyczących sprzedaży kotłów, które nie spełniają aktualnych wymogów. (Czytaj więcej)
 • Jak przygotować politykę zakupową przedsiębiorstwa aby faktycznie wspierała organizację w efektywnych energetycznie zakupach, które mogą przynosić oszczędności latami? (Czytaj więcej)
 • PGE chce wchłonąć Taurona, Eneę i nie tylko. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski ocenił, że państwowe grupy energetyczne po wydzieleniu aktywów węglowych powinny zostać połączone. Szef PGE zasygnalizował także chęć przejęcia spółki PKP Energetyka. (Czytaj więcej)
 • Uruchomiono pierwszą w Polsce instalację kogeneracyjną odzyskującą ciepło ze ścieków i produkującą energię elektryczną. Instalacja znajduje się w oczyszczalni w podpoznańskim Szlachęcinie. System ma w ciągu roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 2 tys. ton. (Czytaj więcej)
 • Zgodnie z aktualnymi założeniami, unijny sektor transportu ma zaledwie trzy dekady na redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 90%. Czy polskiej branży paliwowej uda się znaleźć ekologiczny zamiennik dla oleju napędowego i benzyny, które dominują na rynku? Raport EFL „Przyszłość paliw i paliwa przyszłości” nie pozostawia wątpliwości – przed nami rewolucja. (Czytaj więcej)
 • Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości niemal 45 mln zł gminy z województwa śląskiego zrealizują inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej wartości prawie 70 mln zł. W budynkach jednorodzinnych na terenie tych gmin zostanie zrealizowanych w sumie 3615 instalacji OZE (Czytaj więcej)
 • Liderzy elektromobilności w Polsce łączą siły i wspólnie uruchamiają jedną z najbardziej kompleksowych inicjatyw edukacyjnych w Europie. Celem kampanii elektromobilni.pl jest wzrost świadomości społecznej w zakresie zeroemisyjnych technologii w transporcie. (Czytaj więcej)
 • Samochody napędzane ekologicznie, a także alternatywne środki transportu, jak carsharing czy współdzielenie rowerów, to przyszłość polskich i europejskich flot – wynika z nowego „Barometru Flotowego”, opublikowanego przez Arval Mobility Observatory. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • Zdaniem analityków Bloomberg New Energy Finance (BNEF), udział energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w globalnym miksie energetycznym wzrośnie z obecnego poziomu około 9 proc. do 56 proc. w roku 2050. Do tego udział pozostałych, zeroemisyjnych źródeł – w tym energetyki jądrowej, wodnej i innych OZE – wyniesie 20 proc. W tym samym czasie udział energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych ma spaść z obecnych 62 proc. do 24 proc. (Czytaj więcej)
 • Zgodnie z postanowieniami Europejskiego Zielonego Ładu, porozumienia wypracowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku, państwa członkowskie zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera nie później niż do 2050 roku. W realizacji tych założeń może pomóc innowacyjny materiał opracowany na Uniwersytecie w Bayreuth, który pozwala odseparować dwutlenek węgla z mieszaniny gazów. (Czytaj więcej)
 • Chiny planują uruchomienie ogólnokrajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji w okresie od 2021 do 2025 roku. Oznacza to, że prace nad wprowadzeniem takiego systemu po raz kolejny notują opóźnienie. (Czytaj więcej)
 • Greenpeace podaje, że Chiny muszą zintensyfikować recykling i ponowne przeznaczenie akumulatorów do pojazdów elektrycznych, aby złagodzić napięcia w dostawach oraz ograniczyć zanieczyszczenie i emisje dwutlenku węgla. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.