Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. > Aktualności > Przegląd prasy > Energetyczny przegląd prasy 28.12.2020-3.01.2021 r.
Energetyczny przegląd prasy 28.12.2020-3.01.2021 r.
5 stycznia 2021
Przegląd prasy
Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 28 grudnia 2020 – 3 stycznia 2021. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: 1 stycznia wchodzi w życie większość przepisów noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, kryzys w wymianie węglowych pieców – raport Polskiego Alarmu Smogowego, rekord importu prądu do Polski pobity, rok 2020 przełomowym rokiem w energetyce, Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu ziemnego do Europy oraz wiele innych informacji z Polski i świata.
- NFOŚiGW – działania:
- 4 stycznia rusza nabór do programu „Zielony transport publiczny”. Od tego dnia, między innymi samorządy mogą składać wnioski w NFOŚiGW o dotacje na zakup autobusów elektrycznych, trolejbusów i autobusów wodorowych. (Czytaj więcej)
- Miejscowości w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim zmodernizują swoje oświetlenie uliczne dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW. Wysokość udzielonego wsparcia to prawie 57 mln zł. Zainstalowanie ponad 22 tys. ekologicznych punktów świetlnych pomoże zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszego, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. (Czytaj więcej)
- Prawo w energetyce:
- 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie większość przepisów noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej celem jest usprawnienie działania dwóch antysmogowych programów – “Czyste powietrze” i “Stop smog”. (Czytaj więcej)
- Już od stycznia weszły w życie nowe przepisy nakładające na producentów energii z OZE obowiązek sprawozdawczości. Wynikają one z tzw. wytycznych System Operation Guidelines (SOGL). Nowe prawo nie dotyczy prosumentów. (Czytaj więcej)
- Rozliczanie energii wytwarzanej przez prosumentów. Nowe propozycje rządu. Zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy o odnawialnych źródłach energii rząd miał przyjąć w pierwszych miesiącach 2020 r. rozporządzenia doprecyzowujące zasady rozliczeń energii produkowanej przez prosumentów i spółdzielnie energetyczne. Tak się jednak nie stało. Teraz na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się nowe projekty rozporządzeń mających uregulować ten obszar. (Czytaj więcej)
- Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii (MRPiT) mimo upływu czasu od zapowiedzi liberalizacji tzw. ustawy odległościowej podtrzymuje, że projekt jest nadal jednym z priorytetów prac MRPiT w kolejnych miesiącach. Resort przekonuje w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony wniosek o wpis tego projektu do wykazu prac Rady Ministrów, a na przełomie stycznia i lutego 2021 roku mają rozpocząć się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe. (Czytaj więcej)
- Energetyka odnawialna:
- Pozostałości drzewne: Czym są, dla kogo i jak je wykorzystać? Pozostałości drzewne są ostatnim ogniwem w łańcuchu pozyskiwania surowca drzewnego. Może stanowić idealne rozwiązanie wykorzystania biomasy leśnej w ciepłownictwie. Zgodnie z zasadą kaskadowego wykorzystania surowca drzewnego i zasadami trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. (Czytaj więcej)
- Zainteresowanie tematem fotowoltaiki w Polsce zaczęło wyraźnie rosnąć mniej więcej od listopada 2018 roku, a jak na razie swoje apogeum osiągnęło latem 2020 roku. (Czytaj więcej)
- Około 80- 90% polskiego rynku fotowoltaicznego stanowią moduły sprowadzane z Chin. W związku ze wzrostem kosztów transportu morskiego ceny modułów PV w styczniu mogą wzrosnąć! Czy to szansa dla polskich producentów? Komentuje Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. (Czytaj więcej)
- Klimat i środowisko:
- Kryzys w wymianie węglowych pieców – raport Polskiego Alarmu Smogowego. „Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety tempo ich wymiany stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zasmogowanych miast Europy. Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin. (Czytaj więcej)
- Opublikowano drugą edycję raportu “Ziemianie atakują”, który dotyczy problemów środowiskowych na świecie i tego, jak postrzegają je Polacy. 78 proc. uważa, że sytuacja jest poważna i należy podjąć jakieś działania, żeby zapobiec kryzysowi. 11 proc. uznaje, że problemy środowiska są “rozdmuchane”. (Czytaj więcej)
- Zanieczyszczenie światłem zaburza rytm życia ludzi i przyrody. W UK chcą z nim walczyć. (Czytaj więcej)
- Węgiel i górnictwo:
- 2020 – czarny rok dla polskiego górnictwa – podsumowanie. Dla górnictwa węgla kamiennego kończący się 2020 rok był czasem dalszego znaczącego spadku zapotrzebowania na węgiel, zmniejszonego wydobycia i przychodów oraz narastających strat spotęgowanych pandemią COVID-19. Horyzont działania kopalń określono do 2049 r. (Czytaj więcej)
- Górnictwo: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne? Według nowych badań to mit. Górnictwo wcale nie jest żyłą złota dla Śląska – twierdzą działacze Fundacji WWF Polska. Opierają się na wynikach raportu Instytutu Badań Strategicznych. Jego autorzy twierdzą, że krytycy dekarbonizacji przeceniają wartość kopalń dla rynku pracy. (Czytaj więcej)
- Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce pierwszy raz spadł poniżej 50%. To efekt niskiego zapotrzebowania odbiorców i najwyższej w historii produkcji farm wiatrowych w naszym kraju. Ze względu na nadmiar energii musieliśmy ją awaryjnie eksportować do Czech. (Czytaj więcej)
- Wbrew obiegowej opinii, węgiel kamienny już od dawna nie jest „polskim złotem”. Surowiec wydobywany nad Wisłą przegrywa konkurencję z paliwem z importu. Dlaczego? (Czytaj więcej)
- Ropa naftowa:
- Chińczycy ustanowili nowy rekord wydobycia. Znakomity wynik osiągnięto na największym złożu w kraju, zlokalizowanym w basenie Ordos. Ze zlokalizowanego na północnym zachodzie kraju złoża Qingcheng wydobyto w tym roku 24,5 mln ton ropy naftowej oraz 44,5 mld m3 gazu ziemnego. To rekordowy wynik. (Czytaj więcej)
- Gaz:
- Grupa ORLEN pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG. Podpisana trójstronna umowa gwarantuje PKN ORLEN i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów. Jednocześnie PKN ORLEN i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 r. dla instalacji produkcyjnych Grupy ORLEN w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce. (Czytaj więcej)
- Polska odchodzi od węgla. Czy to szansa dla biogazu? (Czytaj więcej)
- Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Litwy, Gaz-System i Amber Grid znają już oczekiwania uczestników rynku gazu, przede wszystkim co do zasad dostępu do budowanego interkonektora GIPL. (Czytaj więcej)
- Eksport Gazpromu spadł w tym roku o 10 procent. (Czytaj więcej)
- Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu ziemnego do Europy z wykorzystaniem Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) – poinformowało tamtejsze ministerstwo energii. Azerowie “zaatakowali” tym samym lukratywny rynek zdominowany dotychczas przez Rosjan – zauważa agencja Reutera. (Czytaj więcej)
- Energia jądrowa:
- W roku 2020 obyło się bez przełomu w polskim projekcie jądrowym. Jednakże podjęte w ciągu ostatnich 12 miesięcy decyzje dają jednak istotne nadzieje zwolennikom atomu. (Czytaj więcej)
- W Szwecji wyłączono reaktor Ringhals 1. Jest to czwarta jednostka jądrowa zamknięta w tym kraju w ciągu ostatnich siedmiu lat. (Czytaj więcej)
- Wywiady:
- Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska o nowych, obowiązujących od 2021 roku, bardziej rygorystycznych wymogach energooszczędności w budynkach. (Czytaj więcej)
- Aleksandra Gołdys, CEE design education developer w EIT Climate-KIC o tym, że jest coraz mniej czasu na walkę ze zmianami klimatu. (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje z kraju:
- W 2020 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 165 TWh, z czego 152 TWh wyprodukowaliśmy w kraju, a pozostałe 13 TWh sprowadziliśmy od naszych sąsiadów – wynika ze wstępnych danych operacyjnych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl. To najwyższy w historii import energii elektrycznej do naszego kraju i jednocześnie najwyższe saldo wymiany transgranicznej. Poprzedni rekord padł 15 lat temu. W 2005 roku to my wyeksportowaliśmy do naszych sąsiadów, zwłaszcza do Niemiec, blisko 11,2 TWh. (Czytaj więcej)
- Prezes URE rozstrzygnął ostatnią aukcję OZE i podsumowuje wyniki wszystkich tegorocznych aukcji na sprzedaż zielonej energii. Konieczne wydają się roszady w tych koszykach, w których znalazły się niszowe OZE. (Czytaj więcej)
- 29 grudnia 2020 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował wykaz odbiorców przemysłowych, którzy złożyli oświadczenie, o którym mowa w art. 52 ust. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii. (Czytaj więcej)
- To był przełomowy rok w polskiej energetyce? Przynajmniej kilka wydarzeń przemawia za tym, aby historycy za kilkadziesiąt lat spojrzeli na 2020 jako na rok przełomowy w polskiej energetyce, który zdarza się raz na kilkanaście lat. (Czytaj więcej)
- Wykorzystanie ciepła odpadowego do ogrzewania to w Polsce rzadkość. Nie ma wsparcia finansowego dla wykorzystanie ciepła odpadowego w systemach ciepłowniczych, ale takich projektów może przybywać. Jak dotąd brak jest w Polsce szczegółowych przepisów, które by promowały wykorzystanie ciepła odpadowego w systemach ciepłowniczych. To ma się jednak zmienić. (Czytaj więcej)
- Firmy energochłonne dostały 340 mln zł rekompensat. Urząd Regulacji Energetyki opublikował zestawienie sektorów i podsektorów energochłonnych, którym w tym roku przyznał rekompensaty za 2019 rok. (Czytaj więcej)
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. rozpoczęły postępowanie publiczne w trybie negocjacji z ogłoszeniem na opracowanie, implementację i wdrożenie centralnej bazy informacji o rynku energii elektrycznej (CSIRE). PSE oceniają, że utworzenie takiego systemu będzie “przełomowe” dla polskiego rynku energetycznego. (Czytaj więcej)
- Veolia, działająca Polsce głównie w obszarach wytwarzania i dystrybucji ciepła oraz efektywności energetycznej, mocniej wejdzie w szeroko pojęty handel energią. Oprócz klasycznego obrotu energią elektryczną i gazem, powołana niedawno specjalna spółka Veolii ma oferować klientom również usługi odpowiadające obecnym trendom – energetyce rozproszonej i odnawialnej. (Czytaj więcej)
- NCBR dofinansuje technologie domów zero- i plus energetycznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs “Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” w efekcie którego w ciągu najbliższych 3 lat mają powstać technologie projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, modułowych budynków jedno- i wielorodzinnych, które mają generować zerowy lub pozytywny roczny bilans zużycia energii. (Czytaj więcej)
- Pozostałe informacje ze świata:
- Japonia bez samochodów benzynowych, ale z elektrowniami węglowymi. Tak wygląda droga Japonii do wyzwania, jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 r. Władze kraju ogłosiły, że w 2030 r. zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów benzynowych. Producenci otrzymają wsparcie od rządu. Z drugiej strony – trwa budowa elektrowni węglowych. (Czytaj więcej)
Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Ostatnie wpisy
- Informacja o wystosowaniu przez ZAE wniosku o udzielenie informacji w kwestii stanu rozpatrywania przez URE wniosków o „białe certyfikaty”
- Zaproszenie do składania ofert na badanie sprawozdania finansowego za 2024 r.
- Webinary dot. Narzędzi do Poprawy Planowania i Projektowania Remontów Budynków – RINNO
- Otwarcie naboru dla przedsiębiorstw energochłonnych, pilotaż: “Audit Plus – Integralna Usługa Doradcza w Zakresie Efektywności Energetycznej dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa”
- Nowe Wymagania dla Audytorów Energetycznych – Wspólne Stanowisko Branży
Kategorie
Tagi
#AudytEnergetyczny
#BUDMA
#budownictwo
#debata
#domzklimatem
#efektywnośćenergetyczna
#ekobudownictwo
#EUCF
#GotowiDoSpotkań
#konkurs
#neutralnośćklimatyczna
#rinno
#RoundBaltic
#smartcity
#targiBUDMA
#wydarzenie
#zrównoważonamobilność
audyt
audytenergetyczny
audyt energetyczny
banki
budynki
charakterystyka energetyczna budynku
czystepowietrze
efektywność energetyczna
EPBD
epc
ESCO
European Investment Bank
innoveas
inwestycje w efektywność eneregtczyną
mśp
nowelizacja EPBD
oze
PEP2040
polityka energetyczna
Raport EIB
termomodernizacja
transformacja
transformacja energetyczna
warunki techniczne
xtendo
śche
ślad węglowy
świadectwa charakterystyki energetycznej
Powiązane artykuły
24 stycznia 2022
Artykuły, Projekty, Przegląd prasy
Konkurs na najlepszy projekt proklimatyczny
29 listopada 2021
Artykuły, Inne, Przegląd prasy