Energetyczny przegląd prasy 4-10.01.2021 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 4 – 10 stycznia 2021. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: 2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, wielka wymiana oświetlenia w Warszawie, KE zgodziła się na przedłużenie funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia dla producentów OZE do 31 grudnia 2021 roku, nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa PV, w Kalifornii rozpoczął pracę największy na świecie bateryjny magazyn energii oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • Z planów finansowych na 2021 r. wynika, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy około 5 mld zł na dofinansowanie projektów w ramach dotacji. Dla samego programu “Czyste Powietrze” zarezerwowano pulę w wysokości 1,7 mld zł. Co z programem Mój Prąd? (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazało nowe wersje projektów rozporządzeń w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej oraz spółdzielni energetycznych. Trwają też prace nad nowelizacjami ustawy o OZE. W pierwszej kolejności ma ona dotyczyć biometanu. (Czytaj więcej)
 • Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia dla producentów OZE o 6 miesięcy, czyli do 31 grudnia 2021 roku. Obowiązujący system aukcyjny, zatwierdzony przez KE 13 grudnia 2017 r., był przewidziany od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2021 r. (Czytaj więcej)
 • Nowe warunki techniczne budynków WT 2021. Czy kolektory słoneczne wrócą do łask? W ostatnich latach popularność kolektorów słonecznych spadła na rzecz modułów fotowoltaicznych. Nie mniej jednak, w dalszym ciągu są one najefektywniejszym i najtańszym odnawialnym źródłem energii dostępnym na rynku. Ich sprawność oscyluje w granicach 70-85%. (Czytaj więcej)
 • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że do końca stycznia br. można składać propozycje do projektu Polityki Przemysłowej Polski. Dokument będzie wypracowany wspólnie z przedsiębiorcami. W planach jest przedstawienie Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Jest to duża szansa dla polskich firm z sektora energetycznego, w tym OZE. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Sprzedająca wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych, spółka Respect Energy, wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar, zajmie się budową własnych farm fotowoltaicznych. Pierwsza inwestycja ma być największym kompleksem PV w całej Europie Środkowo-Wschodniej i powstanie na Pomorzu. (Czytaj więcej)
 • Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa PV. Czołowy producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JinkoSolar pochwalił się podniesieniem sprawności monokrystalicznego ogniwa wykonanego w technologii TOPCon do poziomu 24,9 proc. Stanowi to poprawę w stosunku do poprzedniego rekordu (24,79 proc.) osiągniętego przez Jinko na tego rodzaju ogniwie w połowie 2020 r. (Czytaj więcej)
 • Kto w Unii Europejskiej faktycznie korzysta z OZE? Udział końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych osiągnął w UE 19,7 proc. w 2019 roku. Tak wynika z ostatnich danych EUROSTATU. (Czytaj więcej)
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy prawie 30 mln zł na przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia”. Projekt realizowany jest w ramach strategii Europejskiego Zielonego Ładu. I ma usprawnić dekarbonizację polskiej energetyki, a tym samym skrócenie łańcucha dostaw paliw kopalnych. (Czytaj więcej)
 • IEA: Sprzedaż pomp ciepła musi wzrosnąć trzykrotnie do 2030 r. Jakie wymagania wobec ciepła i chłodu? Czy klimatyzacja to przyszłość ogrzewania? Zastanawiają się przewrotnie analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. IEA) – Thibaut Abergel i Chiara Delmastro. Pytanie nie jest bynajmniej bezsensowne, gdyż systemy grzewcze i chłodnicze są krytycznymi elementami w ograniczaniu emisji z budynków. (Czytaj więcej)
 • Europejskie koncerny zainwestują bilion euro w energię odnawialną w najbliższej dekadzie. (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • 2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, na równi z 2016. Wyróżnia go jednak liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych burz tropikalnych. W przypadku Europy był to absolutnie najcieplejszy rok, jaki odnotowano. Do największych odchyleń względem wieloletniej średniej doszło natomiast w rejonie Arktyki. (Czytaj więcej)
 • Ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem. Ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a blisko 6 na 10 planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. To tylko niektóre wyniki badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonych w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. (Czytaj więcej)
 • Jak żyć przyjaźniej dla środowiska? Ekopostanowienia na 2021 rok. Na początku nowego roku, poza celami osobistymi, warto również wyznaczyć sobie kilka „szerzej zakrojonych”, np. ekologicznych. (Czytaj więcej)
 • 4 stycznia Wrocław spowijał smog. Szwajcarski, międzynarodowy ranking IQAir umieścił stolicę Dolnego Śląska na tym samym miejscu, co chińskie Wuhan, by potem zostawić je w tyle. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się również Kraków. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • W 2019 r. roczne zużycie energii ze źródeł odnawialnych w USA przekroczyło zużycie węgla po raz pierwszy od 1885 r., wynika z danych zamieszczonych w “Monthly Energy Review” wydawanym przez  Energy Information Administration (EIA). (Czytaj więcej)
 • Jest projekt umowy społecznej o likwidacji górnictwa w Polsce. 13 stycznia 2021 roku mają zostać wznowione rządowo-związkowe rozmowy na temat umowy społecznej regulującej transformację górnictwa. (Czytaj więcej)
 • Transformacja górnictwa i energetyki budzi w Polsce liczne obawy. Nie rozwiewają ich zagraniczne przykłady. W Gelsenkirchen w Niemczech bezrobocie wynosi 18 proc. w stosunku do 6 proc. średnio w kraju. Mimo, iż na wsparcie transformacji sektora górniczego poszły u naszych zachodnich sąsiadów olbrzymie pieniądze. Także w Wielkiej Brytanii po 40 latach od zakończenia działalności kopalń, regiony pogórnicze należą do tych najuboższych. Trzeba o tym pamiętać. (Czytaj więcej)
 • Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska zapowiedział, że w ciągu najbliższych 20 lat trzeba będzie wyłączyć w Polsce ok. 70 proc. bloków węglowych. Ten proces już trwa, bez rozgłosu. 1 stycznia 2021 r. wyłączono stare bloki węglowe o łącznej mocy 1 645 MW, dodatkowo w sierpniu br. mają zostać wyłączone bloki o mocy 450 MW. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • Kartel naftowy OPEC i jego sojusznicy, znani jako OPEC+, rozmawia o planach na luty.Rosja jest za zwiększeniem wydobycia ropy, a inni sugerują wstrzymanie lub nawet zmniejszenie produkcji z powodu nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. (Czytaj więcej)
 • RAPORT: Ceny ropy i mocny początek roku. (Czytaj więcej)
 • Produkcja ropy naftowej w Rosji spadła blisko dziesięcioletniego minimum – informują tamtejsze media. (Czytaj więcej)
 • Chiny napędzają naftowy boom w Ameryce Południowej. W 2020 roku chiński popyt na ropę był jednym z niewielu jasnych punktów dla globalnego przemysłu naftowego, na który poważnie wpłynął długoterminowy nadmiar podaży i skutki gospodarcze pandemii Covid-19. (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • Polska coraz bliżej pływającego terminalu LNG – podpisano ważną umowę. Gaz-System podpisał z ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla gazociągu Gustorzyn – Wicko. Nowa inwestycja jest związana z realizacją projektu pływającego Terminalu LNG typu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej. (Czytaj więcej)
 • Ceny gazu w Europie osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat. Ceny gazu w  europejskim hubie TTF w Holandii są najwyższe od stycznia 2019 r. We wtorek osiągnęły 254 USD za 1000 m3 – wynika z danych handlowych. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy. (Czytaj więcej)
 • Inwestor zanotował poważne opóźnienia przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce, dalsza realizacja programu energetyki jądrowej wymaga zdynamizowania – ocenia ministerstwo klimatu i środowiska w sprawozdaniu o Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w latach 2016-2019. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Jerzy Buzek, europoseł i były premier o tym, że “jeśli chodzi o atom, jesteśmy niemal w punkcie wyjścia”. (Czytaj więcej)
 • Dawid Cycoń, prezes polskiego producenta rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami ML System, tłumaczy, jakie są jej zalety, podkreślając, że przy uwzględnieniu wszystkich kosztów i wygenerowanych korzyści tzw. BIPV zapewnia szybsze okresy zwrotu niż tradycyjna fotowoltaika. (Czytaj więcej)
 • Maciej Kiełbus, Partner w Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu o projekcie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i innych ustaw. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • Wszyscy właściciele domów i mieszkań będą musieli złożyć deklarację o sposobie ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody pod groźbą grzywny do 5 tys. zł. Będziemy mieć na to 12 miesięcy od uruchomienia rządowego systemu, którego projektowanie już trwa. Część CEEB ma ruszyć wiosną. (Czytaj więcej)
 • Wielka wymiana oświetlenia w Warszawie. Jak informuje warszawski Zarząd Dróg Miejskich w ostatnich dniach grudnia 2020 rozstrzygnięty został jeden z największych w Europie przetargów na dostawę opraw oświetleniowych. Modernizacja odbywać się będzie w latach 2021 – 22 i polegać będzie na wymianie 40 tysięcy starych opraw z lampami sodowymi na LED-owe odpowiedniki co spowoduje spadek zużycia energii o 65% (z 51,1 GWh obecnie do 18 GWh), a to z kolei pozwoli zaoszczędzić stolicy 17,5 milionów PLN i 30 tys. ton CO2 rocznie. (Czytaj więcej)
 • Prace na budowie nowego bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, wchodzą w finalną fazę realizacji. 21 grudnia o godz. 15:36 blok po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Tym samym rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej w nowobudowanym bloku energetycznym. (Czytaj więcej)
 • Towarowa Giełda Energii (TGE) przedstawiła podsumowanie działalności w 2020 roku. Wolumeny obrotu energią elektryczną i gazem ziemnym osiągnęły rekordowe wartości. Wzrósł również wolumen obrotu prawami majątkowymi. (Czytaj więcej)
 • Do 14 stycznia 2021 roku właściciele źródeł wytwórczych energii elektrycznej będą mogli składać wnioski w corocznej certyfikacji ogólnej dla rynku mocy. Certyfikacja ruszyła we wtorek – przypomniały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • Największy na świecie bateryjny magazyn energii rozpoczął pracę w Kalifornii. Jego pojemność jest prawie 5 razy większa od pojemności dotychczas największego magazynu, który znajduje się również w tym amerykańskim stanie. Moc litowo-jonowej jednostki liczy 300 MW, a jej pojemność sięga 1200 MWh. (Czytaj więcej)
 • Ceny praw do emisji dwutlenku węgla z początkiem roku przebiły rekordowy poziom 34 euro za tonę. Wysokie ceny CO2 obciążają energetykę i odbiorców, ale mogą podratować tegoroczny budżet państwa. Już w 2020 roku Polska zarobiła na ich sprzedaży 12,1 mld zł. Niemal 1 mld zł popłynął do przemysłu. W tym roku przychody mogą przekroczyć astronomiczne 17 mld zł. (Czytaj więcej)
 • Rozwój sektora energetycznego stał się oczkiem w głowie Komunistycznej Partii Chin. Władze centralne inwestują wiele pieniędzy w modernizację energetyki. Oczywiście należy pamiętać, że chińska gospodarka jest największym trucicielem na świecie, jednak z drugiej strony skala inwestycji jest ogromna i pozostawia kraje zachodnie w tyle. Pekin przykłada coraz większą uwagę do rozwoju OZE z nadzieją, że Chiny staną się liderem na świecie. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]