Energetyczny przegląd prasy 7-13.12.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 7 – 13 listopada 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: przywódcy UE uzgodnili zwiększenie celu klimatycznego na 2030 rok, Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii, 10 grudnia 2020 wystąpiło rekordowe, najwyższe w historii Polski zapotrzebowanie KSE na moc, podsumowanie programu “Mój Prąd”, 2020 rok jest jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów, 62,5 procent Polaków chce budowy elektrowni jądrowych oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • Mój Prąd: Prawie 260 tysięcy e-wniosków w systemie. Mamy podsumowanie od NFOŚiGW. Drugi nabór wniosków do programu Mój Prąd skończył się 7 grudnia 2020. 6 grudnia był ostatnim dniem, w którym zainteresowani mogli zgłosić do dofinansowania swoje inwestycje. Jaki jest bilans ostatniego naboru na świeżo po zakończeniu naboru? (Czytaj więcej)
 • Ponad 146 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przekazane przez NFOŚiGW, umożliwi budowę lub unowocześnienie sieci ciepłowniczych w 20 miejscowościach w Polsce. Inwestycje wniosą walor antysmogowy – ograniczą emisję zanieczyszczeń powietrza i przyczynią się do redukcji emisji CO2 do atmosfery. (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. (Czytaj więcej)
 • Polska ostatecznie przyjęła konkluzje klimatyczne grudniowej Rady Europejskiej. Państwa członkowskie zgodziły się na korzystne dla Polski zapisy dotyczące możliwości dostępu do większych środków na rzecz transformacji energetycznej. Rada podkreśliła także rolę gazu, aby dojść za 10 lat do redukcji emisji na poziomie 55 procent w porównaniu do roku 1990. (Czytaj więcej)
 • Wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusz Zyska, zapowiedział przygotowanie regulacji, które zaowocują inwestycjami w hybrydowe instalacje OZE wykorzystujące np. fotowoltaikę i magazyn energii. Szansa na uzyskanie gwarancji sprzedaży energii z takich instalacji może pojawić się już w przyszłorocznych aukcjach. (Czytaj więcej)
 • Rząd kończy prace nad zmianą prawa ułatwiającą sięgnięcie po Fundusz Modernizacyjny. Trwa końcowy etap prac rządowych w zakresie przygotowania legislacji o systemie handlu emisjami oraz prawo ochrony środowiska, które wprowadza system zarządzania systemem handlu emisjami. Działający w latach 2021-2030 Fundusz Modernizacyjny będzie korzystał ze środków pozyskanych dzięki sprzedaży 2 procent ogólnej puli uprawnień do emisji CO2. Jest to efekt negocjacji dotyczących zmian w systemie EU ETS. (Czytaj więcej)
 • Ekoinfonet to system informatyczny Inspekcji Ochrony Środowiska. Dane udostępniane na wniosek. Zakres danych zbieranych w systemie informatycznym Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet” jest szeroki i obejmuje szereg różnych, niezależnych od siebie baz dziedzinowych. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet” określa tryb ich udostępniania. (Czytaj więcej)
 • Komisja Europejska przyjęła przepisy dotyczące oznaczenia na bateriach ich śladu węglowego, czyli ilości CO2 wyemitowanego do atmosfery w celu wytworzenia energii zużytej w procesie produkcji baterii. Nowe wymogi wprowadzane przez Brukselę narzucają też minimalny udział materiałów pochodzących z recyklingu. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Przewodnik Inwestycyjny – farmy fotowoltaiczne od A do Z. Zarówno projekty, jak i już wybudowane farmy fotowoltaiczne stały się przedmiotem obrotu, tak jak nieruchomości. Instalacje PV są nabywane zarówno przez podmioty instytucjonalne (np. fundusze inwestycyjne), jak i przez prywatnych inwestorów. Jednak zasady rządzące takim obrotem są inne niż w przypadku nieruchomości. Jakie są możliwe sposoby nabycia farmy PV, co koniecznie należy sprawdzić przed nabyciem instalacji PV, jak przebiega transakcja oraz jakie obowiązki ma nowy właściciel farmy PV – o tym i o wielu innych praktycznych kwestiach można się dowiedzieć czytając przewodnik autorstwa kancelarii CCLaw. (Czytaj więcej)
 • Pompy ciepła wyprzedziły kotły węglowe w rządowym programie dofinansowań „Czyste powietrze”. W jego drugiej edycji ich zakup wsparła prawie jedna piąta dotacji. Możliwe, że przyszłość ciepłownictwa będzie należała właśnie do tej technologii. To jeden z celów Brukseli chcącej walczyć o lepszy klimat i powietrze bez smogu. (Czytaj więcej)
 • Budżet programu Mój Prąd, z którego można było dostać do 5 tys. zł dofinansowania do fotowoltaiki, został w tym roku wyczerpany. Nie ma jeszcze terminu kolejnego naboru. Ale w niektórych miastach Polski można jeszcze dostać dotacje do instalacji PV, Z jakich programów można skorzystać? (Czytaj więcej)
 • Do końca grudnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie projektów zakładających zwiększenie efektywności produkcji energii oraz zmniejszenie potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko istniejących małych elektrowni wodnych o mocy do 2 MW poprzez ich modernizację. (Czytaj więcej)
 • W coraz większej liczbie polskich miast wykorzystuje się odnawialne źródła energii – zarówno w instalacjach miejskich, jak i na potrzeby domów wielorodzinnych. Zespół naukowców z UMK w Toruniu przeanalizował 20 największych pod względem ludności polskich miast, m.in. Warszawę, Wrocław i Kraków pod kątem wykorzystania przez nie odnawialnych źródeł energii (OZE). Jej użycie wpisuje się w koncepcję tzw. smart city. (Czytaj więcej)
 • Jeszcze w grudniu 2020 r. chcemy zarejestrować spółkę, która wybuduje wielką fabrykę paneli fotowoltaicznych w Polsce. Koszt tej inwestycji to około 1 mld zł – zapowiada Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO). (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • Najnowszy komunikat Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) przedstawia kolejne dowody na postępujący charakter globalnego ocieplenia. Wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów, a kończąca się dekada – najcieplejszą. Eksperci WMO zwracają także uwagę, że szóstka najcieplejszych lat, jakie kiedykolwiek odnotowano, miała miejsce po 2014 roku. (Czytaj więcej)
 • Nowe rekordy emisyjne. Zmierzamy w kierunku ocieplenia o 3° C. Badacze ogłosili właśnie najnowszy „Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska” (UNEP), który sugeruje, że świat zmierza w kierunku poważnych zmian klimatycznych. Rok 2020 upłynął pod znakiem ekstremalnych warunków pogodowych, w tym szybkiej utraty lodu w Arktyce, a także rekordowych fal upałów i pożarów na Syberii oraz w zachodnich stanach USA. (Czytaj więcej)
 • ONZ podaje, że wiele krajów nie dotrzyma terminu przedstawienia zaktualizowanych planów działań w dziedzinie klimatu do 2020 roku, zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego z powodu opóźnień związanych z pandemią koronawirusa. (Czytaj więcej)
 • Gdziekolwiek mieszkasz, zmiany klimatu wpływają na Twoje zdrowie. „Żaden kraj – bogaty czy biedny – nie uniknie wpływu zmian klimatycznych na zdrowie” – alarmuje piąty coroczny raport, opublikowany 3 grudnia przez prestiżowe czasopismo naukowe The Lancet. Raport zatytułowany „Odliczanie The Lancet” szacuje, w całkowicie niezależny sposób, wpływ zmian klimatu na zdrowie ludzkie. Jest on rezultatem pracy 120 ekspertów związanych z 35 instytucjami, w tym Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Światową Organizacji Meteorologiczną (WMO) czy uczelnią College of London. (Czytaj więcej)
 • Za mało ambitna walka ze smogiem odbija się na zdrowiu Polaków i na PKB kraju. “Na walce ze smogiem może skorzystać nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarka. Po pierwsze, dzięki funduszom unijnym można zapewnić naszym firmom dopływ zleceń oraz gotówki. Po drugie, dać im impuls innowacyjny.” (Czytaj więcej)
 • Grupa 30 funduszy zarządzających aktywami rzędu 9 bilionami dolarów w uruchomiła w piątek inicjatywę Net Zero Asset Managers, aby pomóc klientom zapewnić, że ich portfele są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • Ministerstwo aktywów państwowych chce zaprezentować wyniki prac dot. przyszłości zarządzania sektorem energetyki opartej o węgiel brunatny w lutym lub marcu 2021 roku – zasygnalizował wiceszef tego resortu Artur Soboń. Wskazał on, że prace z udziałem strony społecznej dotyczą m.in. założenia, że zarówno bloki, jak i węgiel brunatny przejdą do nowego podmiotu, który będzie w tym zakresie prowadził politykę państwa. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • UE radykalnie obniży import rosyjskiego gazu i ropy. To potężne uderzenie w rosyjską gospodarkę, opartą na sprzedaży surowców, w największej części do Europy. (Czytaj więcej)
 • Amerykańskie zapasy ropy naftowej zanotowały w zeszłym tygodniu największy wzrost od kwietnia – podaje U.S. Energy Information Administration. (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • Zmiana planów Gaz-Systemu: więcej przyłączeń do sieci przesyłowej gazu. Operator systemu przesyłowego gazu zdecydował się zmodyfikować uzgodniony z Regulatorem 10-letni plan rozwoju i rozpoczął stosowne konsultacje. Nowa wersja plany od starej różni się przede wszystkim znacznie większą liczbą przyłączeń nowych obiektów – punktowych i sieci dystrybucyjnych do gazociągów przesyłowych. (Czytaj więcej)
 • Biogaz i biometan mogą odgrywać strategiczną rolę w przejściu na neutralność węglową i gospodarkę efektywnie korzystającą z zasobów. Tak twierdzi EBA w opublikowanej na początku grudnia broszurze. Zawiera ona informacje z 93 organizacji i 50 studiów przypadku. (Czytaj więcej)
 • PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy z Orlen Upstream, zakończyło wiercenie odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. (Czytaj więcej)
 • Ceny gazu najwyższe od ponad półtora roku. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Badanie z listopada br. wskazuje, że 62,5 procent ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce, przy czym 31,7 procent robi to w sposób zdecydowany. Przeciwnicy tego pomysłu stanowią 31,6 procent, jednak 16 procent badanych jest temu zdecydowanie przeciwnych, a 15,6 procent jedynie w sposób umiarkowany. 5,9 procent osób nie miało zdania w tym temacie i nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi. (Czytaj więcej)
 • Rząd polski zamierza zmaksymalizować udział przemysłu krajowego w projekcie budowy elektrowni jądrowych. (Czytaj więcej)
 • Raport uznanych instytucji sugeruje, że Polacy słusznie chcą budować atom, bo w następnej dekadzie będzie najtańszym źródłem energii niskoemisyjnej. Raport Agencji Energii Jądrowej (NEA) oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) sugeruje, że koszty energetyki jądrowej mają spadać podobnie jak jest w przypadku Odnawialnych Źródeł Energii i mogą być nawet najbardziej konkurencyjne w 2025 roku. Kalkulator opublikowany z raportem pozwala policzyć to samodzielnie. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o miejscu NFOŚiGW w polityce klimatycznej. (Czytaj więcej)
 • Przemysław Wierzbicki, adwokat z kancelarii KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki sp. k. o tym jak przyspieszyć rozwój małych elektrowni wodnych. (Czytaj więcej)
 • Dr hab. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy z Instytutu Geofizyki PAN o przyspieszeniu zmian klimatycznych w Europie, o tym, że w Polsce możemy spodziewać się nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz o tym, że tylko przejście na zieloną i atomową energię zapewni bezemisyjną stabilność energetyczną. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii trzem tzw. sprzedawcom z urzędu. Enea, PGE Obrót oraz Tauron od 1 stycznia 2021 roku zaczną stosować nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Regulator zakończył postępowania i zatwierdził spółkom Enea, PGE Obrót oraz Tauron taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z oferty tzw. sprzedawcy z urzędu. Postępowanie w sprawie zatwierdzenia taryfy dla czwartego sprzedawcy, tj. przedsiębiorstwa Energa Obrót, podobnie jak postępowania dotyczące zatwierdzenia taryf na 2021 rok dla dystrybutorów energii, nadal są prowadzone. (Czytaj więcej)
 • Opłata mocowa – jak wzrosną koszty energii przedsiębiorców z branży meblowej, mięsnej oraz handlowej? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił informację na temat wyników analiz prowadzonych przez Urząd, które pozwoliły na ostateczne ustalenie wysokości opłaty mocowej dla przedsiębiorstw. To właśnie przedsiębiorcy zapłacą około 80% całego wolumenu nowej opłaty, tj. około 4,5 mld zł rocznie. Portal wysokienapiecie.pl przedstawia przykłady trzech dużych przedsiębiorstw, które dotknie nowy podatek. (Czytaj więcej)
 • 10 grudnia 2020, w szczycie porannym o godz. 13:15 wystąpiło rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na moc. Wyniosło ono 26 817 MW.  Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały też, że poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 25 stycznia 2019 roku. Wyniosło ono wówczas 26 504 MW i również dotyczyło porannego szczytu obciążenia. (Czytaj więcej)
 • 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic zostanie bezpłatnie przebadanych kamerą termowizyjną podczas organizowanej w Poznaniu po raz 12. akcji “Trzymaj ciepło”. Poznański magistrat poinformował, że ruszył nabór chętnych do badań. (Czytaj więcej)
 • Duży spadek cen gwarancji pochodzenia. W przeciwieństwie do stabilnej sytuacji na rynku zielonych certyfikatów, gdzie w ostatnich miesiącach w notowaniach sesyjnych utrzymuje się cena na stałym poziomie około 140 zł/MWh, rynek gwarancji pochodzenia na TGE zanotował w ubiegłym miesiącu duży spadek ceny. W listopadzie średnia cena gwarancji pochodzenia wyniosła 0,98 zł i była niższa o 0,5 zł w porównaniu do średniej ceny z października (1,48 zł) (Czytaj więcej)
 • Mamy najwyższą hurtową cenę energii w Unii Europejskiej. W ubiegłym miesiącu Polska miała znacznie wyższą cenę energii w notowaniach na rynku dnia następnego niż nasi sąsiedzi. Wysoką cenę energii w hurcie mieliśmy też wcześniej w tym roku, co potwierdzają dane Komisji Europejskiej. Jeśli chodzi o ceny energii dla odbiorcy końcowego nadal należymy do grupy europejskich państw z najniższymi cenami, jednak za chwilę czekają nas podwyżki. (Czytaj więcej)
 • Blisko 120 mln zł kary nałożył prezes UOKiK Tomasz Chróstny na spółki z grupy Veolia Polska za porozumienie ograniczające konkurencję na warszawskim rynku ciepła. Drugi uczestnik porozumienia – PGNiG Termika – uniknął kary. Co odpowiada Veolia? (Czytaj więcej)
 • Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski liczy na utworzenie nowego, krajowego funduszu dla energetyki, zasilanego ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Jak zaznaczył, z funduszu tego powinny być finansowane inwestycje w odnawialne źródła energii. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • Ruszył proces przeciwko spółce Royal Dutch Shell, pozwanej przed rokiem przez grupę ponad 17 tys. holenderskich aktywistów klimatycznych. Pozywający winią giganta petrochemicznego za przyczynianie się do kryzysu klimatycznego i domagają się znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez koncern. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]