Energetyczny przegląd prasy 9-15.11.2020 r.

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wiadomości z dziedziny energii oraz zasobów w Polsce i na świecie z okresu 9 – 15 listopada 2020. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy między innymi: sukces programu „Moja Woda” w edycji 2020, kolejna edycja programu Mój Prąd w pierwszej połowie 2021 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, RAPORT: Czy to już koniec Nord Stream 2?, internet rzeczy pomaga redukować emisje w budownictwie, w przyszłym roku Polska otrzyma pierwsze środki z Funduszu Modernizacyjnego oraz wiele innych informacji z Polski i świata.

 1. NFOŚiGW – działania:
 • Podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze wystartował 21 października 2020 roku. Czy jego uruchomienie przyczyniło się do przyspieszenia realizacji programu? Ile wniosków o podwyższony poziom dofinansowania złożono? (Czytaj więcej)
 • Sukces programu „Moja Woda” w edycji 2020. Rekordowe prawie 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych wpłynęło w ramach rządowego programu „Moja Woda”. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020 r. przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). (Czytaj więcej)
 • NFOŚiGW zwiększa budżet „Mojego Prądu” o dodatkowe 100 mln zł. Choć nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa jeszcze do 18 grudnia br., to wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość: NFOŚiGW nie zamyka naboru i dokłada dodatkowe 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW. (Czytaj więcej)
 • Kolejna edycja programu Mój Prąd w pierwszej połowie 2021 roku. Wraz ze zbliżającym się nieuchronnie końcem drugiego naboru programu rządowego Mój Prąd, pojawiają się pytania o plany jego kontynuacji w 2021 r.. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekonują o trwających obecnie analizach. Podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację informuje, że planowane jest ogłoszenie kolejnej edycji Programu. (Czytaj więcej)
 • NFOŚiGW we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego tworzą fundusz, który zabezpieczy kredyty na termomodernizację domów w programie Czyste Powietrze. (Czytaj więcej)
 • Po dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w programie Czyste Powietrze zgłosiło się już ponad 177 tys. gospodarstw domowych. Na montaż jakich urządzeń chcą pozyskać dotacje dotychczasowi wnioskodawcy? (Czytaj więcej)
 1. Prawo w energetyce:
 • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę usprawniającą m.in. program „Czyste Powietrze”. Nowela dokumentu o termomodernizacji umożliwia powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne – informuje Polska Agencja Prasowa. (Czytaj więcej)
 • Minister klimatu i środowiska, w projekcie specjalnego rozporządzenia zaproponował wprowadzenie w 2021 r. zerowej stawki opłaty kogeneracyjnej. Z opłaty tej, doliczanej do rachunków odbiorców energii elektrycznej, finansowane jest wsparcie dla kogeneracji. (Czytaj więcej)
 • Polityka Energetyczna Polski może wymagać rewizji ok. 2023 r. – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas konferencji online EkoSfera. Podczas wydarzenia zostały omówione także najważniejsze zagadnienia z zakresu transformacji energetycznej, ochrony klimatu i środowiska. (Czytaj więcej)
 • Biometanownia w każdej gminie? Utworzenie w kraju 300 zrównoważonych energetycznie obszarów? To plany wpisujące się w nowy program. Jednym z pierwszych kroków jest „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. W połowie października w Warszawie podpisało go dziewiętnastu sygnatariuszy: przedstawicieli strony rządowej, nauki i biznesu. (Czytaj więcej)
 • W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918 roku, gotowy był już plan elektryfikacji kraju. Miał się opierać na energetyce wodnej. W czasach PRL wygrał jednak węgiel. Po stu latach ponownie wracamy do gigantycznych inwestycji w „zielone” elektrownie. (Czytaj więcej)
 1.  Energetyka odnawialna:
 • Prawie 50% energii wyprodukowanej przez Energę w ciągu trzech kwartałów 2020 roku pochodziło z OZE. W samym trzecim kwartale 2020 roku Energa wyprodukowała 36% energii elektrycznej z OZE. Energa jest liderem wśród czterech największych koncernów energetycznych pod względem udziału energii produkowanej z OZE. (Czytaj więcej)
 • Moc największej na świecie elektrowni wiatrowej, której testy są prowadzone w Holandii, została ostatnio zwiększona. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zmodernizowana turbina pobiła właśnie dzienny rekord produkcji energii elektrycznej. Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, który został zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w dniu 7 listopada 2019 r. (Czytaj więcej)
 • W ubiegłym roku Polska była na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem inwestycji w fotowoltaice. W tym roku powinniśmy odnotować jeszcze lepszy wynik. Wynika to z nowych prognoz, które właśnie opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna. (Czytaj więcej)
 • MAE: Nadchodzi złota era OZE, węgiel nie ma przyszłości. W obecnym i przyszłym roku mocy zainstalowana w odnawialnych źródłach energii osiągnie rekordowe pułapy – prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swoim najnowszym raporcie. (Czytaj więcej)
 • Biogaz w Polsce – raport 2020 to publikacja, która swoją premierę będzie miała na początku grudnia. Raport powstaje pod opieką merytoryczną prof. Jacka Dacha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To niekwestionowany ekspert ds. biogazowni i – od wielu lat – promotor wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dlaczego zaangażował się w powstanie publikacji? (Czytaj więcej)
 • Pierwszy taki przypadek w energetyce wiatrowej. Farma wiatrowa uruchomiła sieć. Sytuacja, która miała miejsce w Szkocji, pokazuje, że odnawialne źródła energii mogą przejąć część funkcji zarezerwowanych dotąd w systemie energetycznym dla konwencjonalnych elektrowni. Jedną z nich jest tzw. black start, czyli awaryjne uruchomienie sieci w sytuacji blackoutu. (Czytaj więcej)
 1. Klimat i środowisko:
 • Raport: Niska Emisja. Uchwały antysmogowe. Rok 2020. Czym jest, co niszczy, dlaczego jest tak niebezpieczny i jak z nim walczyć? Pojawił się bezpłatny poradnik NISKA EMISJA od Panasonic heating & cooling solutions. (Czytaj więcej)
 • Prezydent-elekt Joe Biden może włączyć ponownie USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Proces może ruszyć w dniu jego inauguracji 20 stycznia 2021 roku. (Czytaj więcej)
 • 15 listopada polskie miasto Rybnik zajęłoby dziś drugie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. (Czytaj więcej)
 1. Węgiel i górnictwo:
 • W 2025 r. globalna produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym i hydroenergetyki, prześcignie produkcję z węgla – przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. OZE staną się tym samym największym światowym źródłem energii elektrycznej. (Czytaj więcej)
 • PGE płaci za węgiel najdrożej w historii. Tak drogo Polska Grupa Energetyczna jeszcze nigdy nie kupowała węgla kamiennego do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Koszty paliwa, obok wysokich kosztów CO2, są drugim najważniejszym powodem wysokich cen prądu, rosnącego importu energii i spadającego zużycia węgla w Polsce. (Czytaj więcej)
 • PGG: Polskie odejście od węgla mniej kosztowne niż niemieckie. Przekonanie Komisji Europejskiej do polskiej ścieżki odejścia od węgla zapewni sprawiedliwą transformację górnictwa, a szacunkowa skala związanej z tym pomocy publicznej będzie nawet czterokrotnie mniejsza niż np. w Niemczech – ocenia prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. (Czytaj więcej)
 • Po tegorocznym wrześniu, który przyniósł wzrost cen węgla kamiennego we wszystkich światowych terminalach węglowych, październik upłynął pod znakiem względnej stabilizacji cen na międzynarodowym rynku – wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). (Czytaj więcej)
 • Amerykanie zużyją najmniej węgla od 1975 roku. Konkurencja ze strony rekordowo niskich cen gazu ziemnego i zmniejszonego zapotrzebowania na moc w okresie wiosennej blokady spowodowała, że ​​zużycie węgla w amerykańskim sektorze energetycznym spadło o 30% w pierwszej połowie 2020 roku. (Czytaj więcej)
 1. Ropa naftowa:
 • Libia nie przystąpi do porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy, dopóki jej własna produkcja nie osiągnie 1,7 mln baryłek dziennie – powiedział szef państwowej Libijskiej Spółki Naftowej (NOC). (Czytaj więcej)
 1. Gaz:
 • Elektrownie zasilane gazem ziemnym nie zostaną sklasyfikowane jako “zrównoważone” lub “transformacyjne” inwestycje w Europie, chyba że spełnią limity emisji, które są tak niskie, że żadna z nich nie jest obecnie w stanie spełnić – wynika z projektu przepisów UE. (Czytaj więcej)
 • RAPORT: Czy to już koniec Nord Stream 2? Kongres i Senat USA doszły do porozumienia o formule poszerzenia sankcji wobec spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Może ona uniemożliwić jego ukończenie. (Czytaj więcej)
 1. Energia jądrowa:
 • Elektrownia jądrowa, uszkodzona po Fukushimie, zostanie ponownie uruchomiona. Lokalny gubernator w Japonii zatwierdził plany ponownego uruchomienia jednego z reaktorów jądrowych, który został uszkodzony w wyniku trzęsienia ziemi w 2011 roku i następującego po nim tsunami, tego samego, które spowodowało stopienie reaktora w Fukushimie. (Czytaj więcej)
 • Estonia powoła krajową grupę roboczą, która będzie badać możliwość budowy elektrowni jądrowej – potwierdził rząd w Tallinie w oświadczeniu. (Czytaj więcej)
 1. Wywiady:
 • Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej o tym, że “Funkcjonowanie aktywów węglowych poza spółkami energetycznymi zapewni podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zaplanowanie i skoordynowanie procesu wygaszania produkcji”. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje z kraju:
 • Instalacja fotowoltaiczna – ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Przykład. (Czytaj więcej)
 • Zaledwie 10 ze 164 systemów ciepłowniczych w mniejszych miastach spełnia unijne kryteria systemów efektywnych. Dla władz wielu ciepłowni nadchodzi czas trudnych decyzji inwestycyjnych. Ci, którzy się spóźnią, będą mieli problem z uzyskaniem wsparcia w postaci dotacji i pożyczek. Za konieczną modernizację zapłacą wówczas w całości mieszkańcy. (Czytaj więcej)
 • Prezes URE ogłosił aukcję dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW. Aukcja CHP odbędzie się między 10 a 14 grudnia. Ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną to 14,3  TWh, a wartość to niemal 2,8 mld zł. (Czytaj więcej)
 • Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa zamontuje instalację fotowoltaiczną na swoich blokach. Koszty pokryje pożyczka z WFOŚiGW w Poznaniu w ramach programu „Słoneczne Dachy”. (Czytaj więcej)
 1. Pozostałe informacje ze świata:
 • Internet rzeczy pomaga redukować emisje w budownictwie. Budynki i obiekty kubaturowe w Unii Europejskiej zużywają niemal 40 proc. energii, a w efekcie mają blisko 36-proc. udział w łącznej emisji CO2. Sposobem na zmniejszenie obu tych wskaźników może być poprawa efektywności energetycznej w budynkach poprzez zmiany technologiczne oraz cyfrową transformację – zarówno na etapie ich budowy jak i eksploatacji. Modele są gotowe. Niektóre testuje się w Polsce. (Czytaj więcej)
 • W przyszłym roku Polska otrzyma pierwsze środki z Funduszu Modernizacyjnego, który zasilą przychody ze sprzedaży 2 proc. europejskich uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Rząd na razie nie ma oficjalnego planu na co wydać te pieniądze, a poszczególne resorty mają zupełnie różne pomysły. (Czytaj więcej)
 • Parlament Europejski (PE) podał, że w drodze do zrównoważonej działalności, wszystkie państwa członkowskie muszą stać się bardziej konkurencyjne pod względem gospodarczym i ekologicznym, inwestycjom powinna przyświecać zasada nie wyrządzania poważnych szkód, a przedsięwzięcia publiczne i prywatne muszą się uzupełniać. Instytucja unijna uważa, że pozwoli to wypełnić lukę inwestycyjną. (Czytaj więcej)
 • Brytyjczycy budują ogromny magazyn energii w niszowej technologii. Brytyjska firma Highview Power rozpoczęła budowę magazynu, w którym energia będzie gromadzona za pomocą skroplonego powietrza. Instalacja pomieści nawet 250 MWh energii. Tyle wystarczy np. do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni – w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach. (Czytaj więcej)

Autor: mgr inż. Kamil Różycki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]