Pierwszy Regionalny Warsztat dotyczący strategii podnoszenia kwalifikacji pracowników sektora budowlanego w województwie podlaskim

W imieniu Partnerów projektu BUILD UP SKILLS II Poland mamy przyjemność zaprosić Państwa na:
Pierwszy Regionalny Warsztat
dotyczący strategii podnoszenia kwalifikacji
pracowników sektora budowlanego
w województwie podlaskim
19 października 2023 r. (czwartek)
godz. 10:30-13:50
on-line, platforma Google Meet

Celem projektu BUILD UP Skills II Poland jest opracowanie strategii podnoszenia umiejętności pracowników sektora budowlanego na wszystkich poziomach edukacji w zakresie energooszczędnych technologii budowlanych, w szczególności tych stosowanych w budynkach poddawanych gruntownym renowacjom.

Celem inicjatywy jest uporządkowanie krajowych systemów kształcenia zawodowego. Projekt „BUILD UP Skills II Poland” koncentruje się w pierwszej kolejności na części systemu, związanej z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników fizycznych pracujących obecnie na budowach, tj. rzemieślników, instalatorów, monterów oraz wszelkich innych pracowników wykonujących prace budowlane.

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania:

  1. Uruchomienie platformy współpracy w zakresie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarze energooszczędności i renowacji budynków z udziałem kluczowych interesariuszy krajowych.
  2. Ocena skuteczności realizacji Krajowej Mapy Drogowej rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarze energooszczędności i renowacji budynków z 2013 r.
  3. Analiza istniejących danych i badań dotyczących rynku pracy pod kątem potrzeb edukacyjnych i kwalifikacyjnych (stan obecny i perspektywiczny) w obszarze remontów budynków.
  4. Warsztaty z udziałem krajowych interesariuszy i grup docelowych.
  5. Aktualizacja Krajowej mapy drogowej z uwzględnieniem działań do 2030 r. wraz z zaleceniami oraz przyjęciem do wdrożenia przez zainteresowane strony.

W ramach pierwszego Regionalnego Warsztatu w województwie podlaskim zaprezentujemy Państwu założenia projektu i jego pierwsze rezultaty jakimi będą wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Łukasiewicza w zakresie kwalifikacji zawodowych sektora budowlanego w obszarze renowacji i energooszczędności.

Zależy nam na Państwa czynnym udziale w części dyskusyjnej spotkania  gdzie skupimy się na wynikach analizy krajowego status quo potrzeb edukacyjnych i kwalifikacji sektora budowlanego w obszarze renowacji i energooszczędności.

Poprzednie wyniki analiz dostępne są na stronie SAPE.

Przy obecnych wyzwaniach i celach renowacji zasobów budowlanych kluczowe będzie przygotowanie odpowiednio licznej grupy pracowników sektora budowlanego, aby móc osiągnąć zakładany cel 3% termomodernizacji budynków rocznie. Taki wskaźnik pozwoliłby zmienić poziom efektywności energetycznej 90% istniejących budynków w perspektywie 2050 roku i przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez polską gospodarkę.

Dlatego bardzo istotny jest dla nas Państwa głos w tej dyskusji, który wesprze projekt BUPS II w opracowaniu jak najbardziej przydatnej Krajowej Mapy Drogowej.

Informujemy, że informacja o projekcie i rezultaty projektu BUPS I dostępne są na stronie: https://bups.kape.gov.pl/mapa-drogowa/.

PROGRAM:

10:30 – 10:45 Powitanie i wstęp
Pan Andrzej Rajkiewicz, SAPE / NAPE S.A.

10:45 – 11:15 Założenia BUPS II oraz platforma współpracy
Pan Andrzej Rajkiewicz, SAPE / NAPE S.A.

11:15 – 11:45 Rezultaty ankiety i badań, prezentacja status quo
Pan Ireneusz Woźniak, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji

11:45 – 12:15 Przerwa

12:15 – 12:30 Założenia Nowej Mapy Drogowej
Pan Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii

12:30 – 13:50 Dyskusja i podsumowanie
Moderator: Pan Andrzej Rajkiewicz, SAPE / NAPE S.A.

Pytania do dyskusji:

  • Jaka będzie reakcja społeczna na taki zapis?
    Przewidywany jest zapis, że w budynkach (o klasach G,E…), które nie zostaną w terminie stermomodernizowane nie będzie można sprzedać ani wynająć oficjalnie mieszkań i lokali użytkowych.
    Czy istnieje w Polsce odpowiedni potencjał wykonawczy aby zrealizować tak ambitne cele? Czy uda się przekonać ludzi aby pracowali w budownictwie i podwyższali swoje kwalifikacje? Czy systemy wsparcia finansowego, regulacje prawne, poziom organizacji w instytucjach państwowych i samorządowych  jest odpowiedni?
  • Jak to zrobić, aby uzyskać zamierzony efekt?
    Opracowanie krajowego planu renowacji, projektu paszportu renowacji i wskaźnika SRI. Zmiany w dokumentach prawnych (Ustawach i Rozporządzeniach) – to wynika bezpośrednio z proponowanych zmian w Dyrektywie EPBD. Niezbędne jest przygotowanie społeczeństwa i administracji do tych zmian dlatego konieczne są działania informacyjne i szkoleniowe w szerokich grupach społeczeństwa.
  • Czy da się zrealizować takie tempo termomodernizacji zawarte w strategii renowacji Budynków ( 2,4 – 3,6 %)? Co lub kto w tym może przeszkodzić?
  • Jak przekonać zatrudnionych w górnictwie, aby przeszli do budownictwa?
  • Co zrobić aby kobiety znalazły się w grupie specjalistów budowlanych (hydraulicy, elektrycy, itp.)?
  • Jak pokonać bariery i zidentyfikować luki w umiejętnościach w różnych zawodach w takich sposób aby wpłynąć na osiągnięcie celów na rok 2030 w sektorze budowlanym?
  • Jaki powinien być zestaw działań priorytetowych dotyczących różnych zawodów, aby osiągnąć określone cele?
  • Jakie działania należy podjąć?
  • Jakie podmioty i jakie zasoby potrzebne są do kierowania wdrażaniem planowanych działań (Mapy Drogowej)?
  • Jakie zastosować środki monitorowania postępów proponowanych działań?

Rejestracja na wydarzenie została zamknięta.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.


Kontakt: nape@nape.pl


Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.